Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ

ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ 480 π.Χ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΕΞΙΟΙ ΚΑΙ ΣΟΣΙΑΛΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΑΚΡΑΙΟ ΚΑΚΟ ΦΑΣΙΣΤΑ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΗ

Λέξεις Κλειδιά

Μάρτιος 2024

ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο


    Ο Νετανιάχου καταγγέλλει ότι η Χεζμπολάχ έχει τρομοκρατικό πυρήνα και στην Κύπρο

    dark skywalker
    dark skywalker


    Αριθμός μηνυμάτων : 584
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2015
    Τόπος : ΕΛΛΑΣ

    Ο Νετανιάχου καταγγέλλει ότι η Χεζμπολάχ έχει τρομοκρατικό πυρήνα και στην Κύπρο Empty Ο Νετανιάχου καταγγέλλει ότι η Χεζμπολάχ έχει τρομοκρατικό πυρήνα και στην Κύπρο

    Δημοσίευση από dark skywalker Παρ Οκτ 02, 2015 12:03 am

    Ο Νετανιάχου καταγγέλλει ότι η Χεζμπολάχ έχει τρομοκρατικό πυρήνα και στην Κύπρο Rqvz0j
    Τι αποκάλυψε ο πρωθυπουργός του Ισραήλ στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ για τη δράση της σιιτικής οργάνωσης του ΛιβάνουΣτη συμφωνία για τα πυρηνικά του Ιράν, αλλά και την πορεία του παλαιστινιακού ζητήματος εστίασε στην ομιλία του στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ο πρωθυπουργός του Ισραήλ, Μπένιαμιν Νετανιάχου.

    Από τοΒΗΜΑ  του διεθνούς οργανισμού ο κ. Νετανιάχου κάλεσε τους διεθνείς ηγέτες που επικροτούν τη συμφωνία με την Τεχεράνη να αφήσουν τον ενθουσιασμό, καθώς δεν πρόκειται να υπάρξει ειρήνη, αλλά ενίσχυση της επιθετικής διάθεσης του Ιράν, καθώς η άρση των κυρώσεων θα οδηγήσει με μεγαλύτερη πιθανότητα σε πόλεμο.

    «Δείτε τι έκανε το Ιράν τους τελευταίους έξι μήνες, από τότε που συμφωνήθηκε το πλαίσιο της συμφωνίας στη Λοζάνη. Κάθε λίγες εβδομάδες το Ιράν και η Χεζμπολάχ ξεκινούν νέους τρομοκρατικούς πυρήνες σε ολόκληρο τον κόσμο. Τρεις από αυτούς αποκαλύφθηκαν στο Κουβέιτ, την Ιορδανία και την Κύπρο», τόνισε ο πρωθυπουργός του Ισραήλ.

    «Φανταστείτε τι θα κάνει το Ιράν αφού αρθούν οι κυρώσεις. Το Ιράν δαπανά δισ. δολαρίων σε όπλα και δορυφόρους. Πιστεύετε ότι το κάνει για να προωθήσει την ειρήνη; Πιστεύει κανείς σοβαρά ότι η ριζοσπαστική θεοκρατία με όπλα και μετρητά θα μετριάσει την διάθεση για επίθεση;», διερωτήθηκε ο κ. Νετανιάχου, επισημαίνοντας πως όταν η κακή συμπεριφορά επιβραβεύεται τότε μόνο επιδεινώνεται.

    «Το Ισραήλ θα κάνει ό,τι χρειάζεται για να προστατευτεί το κράτος και ο λαός του», τόνισε ο πρωθυπουργός του Ισραήλ και κάλεσε τα αρμόδια όργανα να ελέγξουν τη διαδικασία και να φροντίσουν οι κανονισμοί που πρέπει να τηρηθούν από την Τεχεράνη να μην «σκεπαστούν κάτω από το περσικό χαλί».

    Νωρίτερα, πάντως, ο Ισραηλινός πρωθυπουργός κατήγγειλε τον ΟΗΕ πως έπειτα από 70 χρόνια δολοφονίας έξι εκατ. Εβραίων, οι κυβερνώντες του Ιράν «υποσχέθηκαν να καταστρέψουν τη χώρα μου, να δολοφονήσουν το λαό μου» και η απάντηση από το Σώμα αυτό «από σχεδόν κάθε κυβέρνηση ήταν το απόλυτο τίποτα!». Μάλιστα, έπειτα από αυτή τη δήλωση του για λίγα λεπτά ο κ. Νετανιάχου προτίμησε να σιωπήσει κοιτάζοντας τους παρευρισκόμενους στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ.

    «Ίσως τώρα μπορείτε να κατανοήσετε γιατί το Ισραήλ δεν γιορτάζει  μαζί σας για τη συμφωνία αυτή», πρόσθεσε μετά την εκκωφαντική σιωπή.

    Το Ισραήλ, συμπλήρωσε, δεν θα επιτρέψει στο Ιράν «να τρυπώσει ή να περπατήσει στο κλαμπ των πυρηνικών όπλων» και επισήμανε ότι παρότι κατανοεί πως η θέση της διεθνούς κοινότητας είναι αρνητική στην ανάπτυξη πυρηνικών, αυτό δε θα αποτρέψει το Ισραήλ να προστατεύσει το λαό από εκείνους που αναζητούν την καταστροφή του.

    Χαρακτήρισε τη συμφωνία, μάλιστα, «πιστοποιητικό γάμου» ανάμεσα στους ισλαμιστές και τα πυρηνικά όπλα που όπως είπε αποτελούν το μεγαλύτερο κίνδυνο στον κόσμο.

    Όσο για το παλαιστινιακό ζήτημα, ο κ. Νετανιάχου δήλωσε πως το Ισραήλ, αλλά κι ο ίδιος προσωπικά ξέρει το τίμημα του πολέμου και επιθυμεί την επίλυση της κρίσης.

    «Το Ισραήλ εξακολουθεί να δεσμεύεται για την επίτευξη ειρήνης και με την Παλαιστίνη. Εγώ ξέρω το τίμημα του πολέμου. Παραλίγο να σκοτωθώ στο μέτωπο. Έχασα πολλούς φίλους.
    Έχασα τον αγαπημένο μου αδελφό. Είμαι έτοιμος να αρχίσω συνομιλίες με την ΠαλαιστινιακήΑΡΧΗ  χωρίς καμία προϋπόθεση. Δυστυχώς ο πρόεδρος Αμπάς δήλωσε πως δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, αλλά εύχομαι να αλλάξει γνώμη γιατί παραμένω δεσμευμένος στην προοπτική λύσης δύο κρατών όπου το παλαιστινιακό κράτος αναγνωρίζει το εβραϊκό κράτος», δήλωσε ο κ. Νετανιάχου και διερωτήθηκε πώς μπορεί κανείς να συζητήσει για ειρήνη όταν η Παλαιστίνη αρνείται να καθίσει στο ίδιο τραπέζι.

    http://www.hawkshellas.com/--------------------------------------------------------------------------------3.html#.Vg1zidrzg5E.facebook

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μαρ 28, 2024 3:42 pm